Statut Stowarzyszenia
"Diakonia Ruchu ¦wiat³o-¯ycie"
a Ruch ¦wiat³o-¯ycie

Wychodz±c naprzeciw sugestiom wyra¿onym przez uczestników spotkania Par Diecezjalnych Domowego Ko¶cio³a Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w dniach 20-21 stycznia 2001 r. w Czêstochowie, poni¿ej przedstawiam kilka wyja¶nieñ dotycz±cych Statutu Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu ¦wiat³o-¯ycie" i jego relacji do Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.

Dnia 1 grudnia 2000 r. podczas 309. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze zosta³ zatwierdzony na trzy lata - ad experimentum - Statut Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu ¦wiat³o-¯ycie".

Celem Stowarzyszenia jest s³u¿ba w Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, aby zachowuj±c jedno¶æ i to¿samo¶æ móg³ s³u¿yæ swoim charyzmatem budowaniu Ko¶cio³a i pe³nieniu jego misji w ¶wiecie wspó³czesnym (§4)

Celem Statutu Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu ¦wiat³o-¯ycie" jest nadanie prawnych ram ukszta³towanej na przestrzeni lat Diakonii Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.

Jak sama nazwa wskazuje Stowarzyszenie nie ma na celu opisywania ca³ej rzeczywisto¶ci Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, ani jego poszczególnych ga³êzi, ale zajmuje siê tymi, którzy po prze¿yciu formacji oazowej, odpowiedniej dla swojego stanu i powo³ania, podejmuj± pos³ugê na rzecz Ruchu, w poszczególnych diakoniach. W zwi±zku z tym w Statucie nie ma mowy o ¿adnych ga³êziach, poniewa¿ mowa o nich jest zasadna w sytuacji gdy mówimy o formacji. W diakonii najwa¿niejszym wyznacznikiem nie jest przynale¿no¶æ do ga³êzi, ale konkretnie podejmowana pos³uga. Oczywi¶cie w Stowarzyszeniu znajd± siê ludzie, którzy podejm± pos³ugê skierowan± na konkretn± ga³±¼: rodzinn±, m³odzie¿ow±, dzieciêc±, tworz±c tym samym diakoniê specjalistyczn±. I ta diakonia podejmie konkretn± pos³ugê, równie¿ formacyjn±. Podobnie jak to mia³o miejsce do tej pory.

Jest rzecz± oczywist±, ¿e np. Diakoniê Domowego Ko¶cio³a nie bêdzie tworzy³a m³odzie¿, ale ma³¿onkowie, jak i to, ¿e na czele Centralnej Diakonii Domowego Ko¶cio³a bêdzie sta³a Para Krajowa i Moderator Krajowy Domowego Ko¶cio³a, za¶ na szczeblu diecezjalnym Para Diecezjalna i Moderator Diecezjalny Domowego Ko¶cio³a. I to w³a¶nie te osoby bêd± odpowiada³y za konkretn± pos³ugê na rzecz Domowego Ko¶cio³a w Stowarzyszeniu oraz za formacjê wspólnot rodzinnych, przy zachowaniu jedno¶ci z ca³± Diakoni±. Oni te¿ wejd± odpowiednio do Centralnej Diakonii Jedno¶ci i Diecezjalnej Diakonii Jedno¶ci.

W praktyce wydaje siê, ¿e tak na szczeblu centralnym jak i na szczeblu diecezjalnym do Diakonii Jedno¶ci wejd± inne pary ma³¿eñskie podejmuj±ce pos³ugê w ró¿nych diakoniach specjalistycznych. Przecie¿ Domowy Ko¶ció³ jest najdojrzalsz± ga³êzi± Ruchu, st±d te¿ nic dziwnego, ¿e z niej w wiêkszo¶ci bêd± pochodziæ odpowiedzialni za poszczególne diakonie.

Tutaj zak³ada siê, ¿e podejmuj±cy pos³ugê na szczeblu centralnym i diecezjalnym zdecyduj± o przyst±pieniu do Stowarzyszenia.

Bezpo¶rednim celem Stowarzyszenia nie jest formacja, ale usprawnienie dzia³ania poszczególnych diakonii, umacnianie jedno¶ci w dzia³aniu. W zwi±zku z tym celem Statutu nie jest ingerowanie w program formacyjny poszczególnych ga³êzi np. w "Zasady Domowego Ko¶cio³a". Oczywi¶cie podejmuj±cy pos³ugê na rzecz poszczególnych ga³êzi bêd± mogli dokonywaæ pewnych modyfikacji - podyktowanych choæby i zmieniaj±c± siê rzeczywisto¶ci±, w której ¿yjemy - zachowuj±c przy tym nale¿n± autonomiê. Tego typu dzia³ania, przy zachowaniu tego co istotne dla charyzmatu, dokonywa³y siê, dokonuj± siê i bêd± siê dokonywaæ. Ruch, podobnie jak i ca³y Ko¶ció³, jest rzeczywisto¶ci± dynamiczn±. Przyk³adem tego s± choæby "Zasady", których redakcja ulega³a zmianie, przy zachowaniu tego co istotne (ostatnia redakcja jest z 1994 r.).

Statut jest dokumentem prawnym, st±d znalaz³y siê w nim okre¶lenia, które mog± raziæ, a czasami sk³aniaæ do zawê¿onej interpretacji. Wydaje siê, ¿e osoby podejmuj±ce jak±kolwiek pos³ugê w ramach Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, ¶wiadomi jej istoty, potrafi± wznie¶æ siê ponad "zimny" jêzyk Statutu, aby s³u¿yæ.

Ksi±dz Biskup Wiktor Skworc - Delegat KEP ds. Ruchu ¦wiat³o-¯ycie 12 stycznia 2001 r. wyda³ przepisy przej¶ciowe do Statutu. Wg nich do czasu odno¶nych decyzji KEP kierowanie dzia³alno¶ci± Stowarzyszenia zostaje powierzone dotychczasowemu Moderatorowi Generalnemu Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, a CDMR przejmie statutowe zadania CDJ. Tymczasowe w³adze Stowarzyszenia maj± za zadanie przygotowanie 26. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu ¦wiat³o-¯ycie oraz:




Ks. Adam Nita
Sekretarz Delegata KEP
ds. Ruchu ¦wiat³o-¯ycie

Ostatnia modyfikacja: