139W wielu krajach 15 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Od 2004 roku dzień ten obchodzony jest również w Polsce.

Dzień Dziecka Utraconego ma przypominać o problemach rodziców po stracie dziecka. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

aniolEWA: - Byliśmy parą otwartą na życie. W czerwcu wzięliśmy ślub, a na początku grudnia dowiedzieliśmy się, że jestem w ciąży. Jednak nasze szczęście trwało tylko jedenaście tygodni. To był ogromny ból.

ANIA: - Wszystko zaczęło się tak pięknie – obrona pracy magisterskiej, praca, ślub, wynajęcie mieszkania. Dziecko – jak najbardziej, chociaż niekoniecznie tak od razu. A nawet gdyby się poczęło to popracujemy razem, trzy miesiące urlopu macierzyńskiego, opiekunka, a ja wrócę do pracy.

5 miesiecyProf. dr hab. Alina Midro podczas konferencji "Gender oczami specjalistów", 23 stycznia 2014 r. w Warszawie, zaprezentowała, jak kształtuje się płeć w fazie prenatalnej. Kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazała, że płeć jest efektem współpracy wielu genów. I choć warunki zewnętrzne mogą na nie wpłynąć, to jednak nie można wybrać sobie płci, która jest określona na poziomie "oprogramowania" genomu. To "oprogramowanie" jest różne dla mężczyzn i kobiet.

A oto pełen tekst wystąpienia prof. dr hab. Aliny T. Midro:

Status embrionu w bioetyce katolickiej

Pytanie o ludzki embrion znajduje się w centrum współczesnej debaty bioetycznej. Jest fragmentem, ale najważniejszym, poszukiwań definicji człowieka w świecie wieloreligijnym, wielokulturowym i światopoglądowym bliżej nieokreślonym. Człowiek XXI wieku traci świadomość tego, kim jest

british flagDzięki pionierskiemu pomysłowi, brytyjscy lekarze uratowali chorą na raka kobietę i jej poczęte dziecko, które urodziło się zdrowe, mimo że jego matka w ciąży przeszła radioterapię. Ochroną dla nienarodzonego dziecka przed – szkodliwym dla niego, ale zbawiennym dla matki – promieniowaniem była półtoratonowa osłona wokół brzucha ciążowego.