Papiez Franciszek 1O znaczeniu modlitwy w życiu rodzinnym mówił dziś Ojciec Święty podczas swojej setnej audiencji ogólnej. Franciszek wskazał, że kiedy rodziny gromadzą się na wspólnej modlitwie, doświadczamy to Jezus przybywa między nas, jak do rodziny Marty, Marii i Łazarza. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 15 tys. wiernych.

Kard Kazimierz Nycz„Trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce” – mówił abp Wojciech Polak podczas VIII Święta Dziękczynienia w Warszawie. Po homilii kard. Kazimierz Nycz odczytał Akt Zawierzenia i Dziękczynienia Bożej Opatrzności polskich rodzin, młodzieży oraz całej Ojczyzny.

Pro Life 2Akcja Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia – „Pigułka na legitymację? Nie!”

Specjalną ulotkę informującą fachowo o działaniu wprowadzanej na polski rynek w wolnej sprzedaży pigułki wczesnoporonnej „dzień po” (ellaOne) przygotował Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia. Broszurę, której zadaniem jest przekazanie społeczeństwu, a zwłaszcza dziewczynom w wieku licealnym, rzetelnych wiadomości nt. groźnego specyfiku, można pobrać bezpłatnie ze strony polskiego serwisu organizacji Human Life International.

RODZINA27 grudnia Kościół obchodzi Niedzielę św. Rodziny. Warto z tej okazji przyjrzeć się podstawowym trendom, jakim dziś podlegają polskie rodziny.

Generalnie rzecz biorąc rodzina w Polsce przechodzi zmiany podobne do tych, które zachodzą w większości krajów europejskich, tempo tych zmian jest jednak wolniejsze niż tam, choć w ostatniej dekadzie tendencja do osłabienia rodziny zdecydowanie narasta. Liczba konkubinatów rośnie, wciąż jednak przeważają rodziny, których podstawą jest małżeństwo. Polska znajduje się u progu dramatycznego kryzysu demograficznego.

WatykanUkazało się polskie tłumaczenie relacji końcowej po XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. misji i powołania rodziny w Kościele i w świecie. Ten szeroko komentowany dokument jest dostępny na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślił rzecznik KEP "dokument nie przedstawia podjętych decyzji, a jedynie propozycje, z których papież może, ale nie musi skorzystać".