[z zasobów Internetu]Za „pożałowania godny przykład ideologii kultury śmierci" uznała Konferencja Biskupia Kostaryki orzeczenie Międzyamerykańskiego Sądu Praw Człowieka (CIDH), krytykujące Kostarykę za zakaz zapłodnienia in vitro. Sędziowie orzekli 22 grudnia, że „embrion nie może być uważany za osobę" i że do poczęcia dochodzi dopiero „w chwili, gdy zarodek znajdzie się w macicy". Ich zdaniem ochrona prawa do życia „nie jest absolutna, lecz stopniowa i wzrasta wraz z rozwojem".

Ze swej strony kostarykańscy biskupi podkreślili, że wyrok „sprzeciwia się prawu naturalnemu i judeochrześcijańskiej zasadzie godności człowieka, negując w teorii i praktyce transcendentną wartość osoby" ludzkiej.

Abp Henryk HoserRodziny wielodzietne nie są rodzinami patologicznymi – powiedział abp Henryk Hoser. Bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii Świętej Rodziny na warszawskim Zaciszu podczas której pary świętujące jubileusz 25, 50 i 60 lat małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia.

Przywołując przykład Świętej Rodziny abp Hoser zwrócił w homilii uwagę, że cała mądrość bycia w rodzinie oparta jest na szukaniu dobra drugiej osoby. - Wszyscy, którzy uważają, że ożenili się czy wyszli za mąż po to, aby im było dobrze, budują swoje życie na piasku, bo drugi człowiek nie jest instrumentem, ale Bożym darem, o który mamy się troszczyć, opiekować, odkrywając w nim dobro i pomagać mu je rozwijać – tłumaczył kaznodzieja.

 

07 - ii marsz dla ycia 2010Trzysta osób wzięło udział 28 grudnia w Siedlcach w 15. marszu w obronie życia. Poprzedziła go Msza św. w katedrze, odprawiona pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Organizatorami wydarzenia były: Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło – Życie i Diakonia Życia. Podobne marsze przeszły ulicami innych miast diecezji siedleckiej, m.in.: Białej Podlaskiej, Łukowa, Garwolina, Parczewa i Włodawy.

 Do uroczystej celebracji dzisiejszego święta Młodzianków Męczenników zachęcała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ). "Wspomnienie o mordzie dokonanym przez Heroda, przypomina o wielkim problemie współczesnego świata – braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są aborcja, stosowanie środków poronnych, in vitro, czy eutanazja" - pisze Federacja w apelu udostępnionym KAI.

Obrońcy życia w przesłaniu zwracają uwagę, że święto Młodzianków Męczenników jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. Według nich jest to dzień, w którym warto zastanowić się nad darem życia.

Abp Marek JędraszewskiByć chrześcijaninem to żyć rozumnie, według Bożego zamysłu, zgodnie z prawem naturalnym, przyznając każdemu prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił abp Marek Jędraszewski w kazaniu w czasie Pasterki w łódzkiej katedrze. Przestrzegał za Benedyktem XVI przed filozofią gender i niewłaściwą wizją człowieka.

Po liturgii metropolita łódzki uroczyście wniósł figurkę Dzieciątka Jezus do stojącej na placu katedralnym szopki bożonarodzeniowej.